info (zav) pharmacom.sk

Trápia vás každomesačné menštruačné bolesti?

Niektoré ženy prežívajú menštruáciu bez väčších problémov. Mnohým z nich však dokáže bolestivá menštruácia riadne skomplikovať každodenný život tak, že nie sú schopné pracovať a vykonávať bežné činnosti.

Menštruačné bolesti postihujú asi 50% žien. Sú často sprevádzané kŕčmi, nevoľnosťou, migrénou. Zvyčajne vznikajú pred začiatkom menštruácie a ustupujú po 2 - 3 dňoch. Bolesti pociťujú ženy v oblasti podbruška, panvy, ale môžu sa rozširovať až do oblasti krížov.

Príčiny menštruačných bolestí

Primárnymi príčinami bolesti sú hormonálne zmeny, ktoré prebiehajú v tele počas cyklu, prípadne psychické vypätie. Za sťahovanie maternice počas menštruácie je zodpovedný hormón prostaglandín. Preto ženy, ktoré majú vyššiu hladinu tohto hormónu, trpia väčšími bolesťami.

Existujú i sekundárne príčiny bolesti, ku ktorým patria rôzne ženské ochorenia, ako napr. endometrióza, zápal maternice, maternicový myóm. Preto je dôležité poradiť sa so svojím lekárom, ktorý na základe symptómov vylúči možné ochorenia.

Ostránenie menštruačnej bolesti, terapia

  • na zmiernenie bolesti môžeme použiť voľnopredajné analgetiká
  • analgetiká, ktoré kombinujú viac účinných látok sú zvyčajne účinnejšie
  • takéto kombinované analgetiká sú často šetrnejšie ako tie s jednou účinnou látkou, ktoré ľudia používajú vo vysokých dávkach
  • kŕče pomáha zmierňovať teplý obklad, alebo teplý kúpeľ
  • pravidelná športová aktivita podporuje prekrvenie tela, a tým prispieva k uvoľneniu svalstva a kŕčov
  • najpoužívanejšími bylinkami pri menštruačných problémoch sú nátržník husí, dúška materina a alchemilka obyčajná
  • odporúča sa zvýšiť príjem magnézia, ktoré má protikŕčové účinky, a tým sa bolesti zmierňujú
  • pomáha aj cvičenie jogy, či akupresúra

V liečbe primárnej dysmenorey sú používané najmä 2 skupiny liekov - hormonálna antikoncepcia a nesteroidné antiflogistiká. Bolesti sa dajú zmierniť preparátmi, ktoré obsahujú účinnú látku paracetamol, ibuprofen, alebo kyselinu acetylsalicylovú. Brzdia vylučovanie prostaglandínu, a tým dochádza k zmierneniu bolesti.

Nefarmakologické alternatívy liečby predstavuje akupunktúra, akupresúra, TENS (transkutánna elektrická stimulácia nervov, ktorá vedie k výraznému zníženiu až úplnému potlačeniu bolesti), terapia teplom (hrejivý zábal, teplý kúpeľ).

Menštruačné bolesti - dysmenorea

U mnohých žien sa počas menštruácie objavujú nepríjemné symptómy. Ak žena trpí počas menštruácie silnými bolesťami, nazývame tento stav dysmenorea.

Primárna a sekundárna dysmenorea

Ťažkosti sa môžu objaviť už niekoľko dní pred menštruáciou. Primárna dysmenorea postihuje väčšinou mladé ženy, ktoré ešte nemajú deti. Bolesti sa spravidla objavia niekoľko mesiacov po prvej menštruácii. Silné kŕče v podbrušku môžu zasahovať až do oblasti krížovej chrbtice. Nastupujú niekoľko hodín pred krvácaním alebo prvý deň periódy. Vtedy sú najsilnejšie. Zmiernia sa po 10 až 12 hodinách a vymiznú najneskôr v posledný deň periódy. Zväčša sú sprevádzané nevoľnosťou, zvracaním, bolesťami hlavy, migrénou.

Sekundárna dysmenorea býva zapríčinená organickými zmenami alebo ochoreniami ako myómy, cysty a endometrióza. Aj mechanická antikoncepcia, ktorá je zavedená v maternici, často spôsobuje silné bolesti. Zvlášť u starších žien by mal ženský lekár pri diagnostikovaní vylúčiť organické ochorenia.

Menštruačné bolesti ovplyvňuje viacero faktorov. Prostaglandíny zapríčiňujú sťahovanie maternice, pri ktorom sa sliznica maternice odlupuje a vylučuje z tela. Maternica nie je dostatočne prekrvená a práve to spôsobuje kŕčovité bolesti. Vnímanie bolesti je ovplyvňované aj psychickým rozpoložením. Ťažká životná situácia, stres, problémy s otehotnením, to všetko môže vnímanie bolesti zhoršovať.

Menštruačná bolesť